O uczelni

Jedyna publiczna uczelnia na Pomorzu Środkowym

Akademia Pomorska w Słupsku jest wyższą uczelnią publiczną o blisko 50-letniej tradycji. Powstała w 1969 r.  pod nazwą Wyższa Szkoła Nauczycielska. Bazą dla WSN było Studium Nauczycielskie istniejące od 1957 r. W trakcie wieloletniej działalności uczelni jej nazwa była kilkakrotnie zmieniana, co wynikało z wymogów formalnych i poszerzania oferty edukacyjnej. Akademia Pomorska w Słupsku obecną nazwę przyjęła w 2006 r.
Obecnie na Akademii Pomorskiej w Słupsku istnieją trzy wydziały: Wydział Filologiczno-Historyczny, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy i Wydział Nauk Społecznych. W ich obszarze działa 11 instytutów i 1 katedra. Uczelnia posiada także jednostki ogólnowydziałowe, tj.: Wydawnictwo Naukowe, Archiwum Uczelniane i Bibliotekę Główną oraz międzyuczelniane: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.
Na terenie campusu przy ul. Arciszewskiego znajduje się Osiedle Akademickie z 3 domami studenckimi, stołówką, klubem studenckim Kwadrans oraz bazą sportową. Ponadto studenci posiadają stały dostęp do Internetu poprzez łącza stałe i bezprzewodowe.
Akademia Pomorska posiada także największą bibliotekę na Pomorzu Środkowym. Księgozbiór Biblioteki Uczelnianej liczy ponad 400 tys. jednostek inwentarzowych, a studenci posiadają nieograniczony dostęp do elektronicznych baz bibliotecznych - krajowych i zagranicznych.
Uczelnia proponuje studentom również dodatkowe formy rozwoju ich zainteresowań, m.in. poprzez działalność w kołach naukowych, organizacjach i stowarzyszeniach istniejących przy Akademii Pomorskiej czy Chórze Akademickim Juventus Cantans.

Uczelnia w liczbach:

• Blisko 50 lat tradycji,
  • 27 kierunków,
  • ponad 100 specjalności na studiach I, II i III stopnia,
  • 3 wydziały,
  • prawie 3000 studentów,
  • 126 doktorantów,
  • 58 tys. absolwentów,
  • 183 cudzoziemców,
  • 118 profesorów w tym 24 wizytujących,
  • 166 doktorów,
  • 90 magistrów,
  • 143 pracowników administracyjnych.