Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

Specjalność studiów wybierana jest po pierwszym roku studiów.

Absolwenta tej specjalności charakteryzuje:

• pogłębiona znajomość teoretycznych podstaw bezpieczeństwa narodowego, organizacji i zasad funkcjonowania różnych instytucji i systemów bezpieczeństwa, prawnych uwarunkowań i procedur wszelkich działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa personalnego, narodowego i wybranych aspektów bezpieczeństwa międzynarodowego przez administrację bezpieczeństwa oraz instytucje pozarządowe.
  • umiejętności: analizy i oceny wszelkich zjawisk noszących znamiona wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa personalnego, narodowego i międzynarodowego, w tym ich naukowa interpretacja, przygotowana w języku polskim z zachowaniem reguł naukowych prac pisemnych i wystąpień ustnych obejmujących problematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym prac magisterskich, pracy w zespołach zadaniowych rozwiązujących problemy dotyczące bezpieczeństwa w jego wymiarze personalnym, narodowym i międzynarodowym.
  • Kompetencje w zakresie samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy zawodowej, pracy zespołowej, myślenia przedsiębiorczego i innowacyjnego, partycypowania w opracowaniu programów społecznych na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych, określania priorytetów w sytuacjach zagrożenia, a ponadto postawy prospołeczne: asertywności i empatii oraz rozumienie istoty zagrożeń i ich skutków dla człowieka i środowiska.
  • znajomość prawnych uwarunkowań, organizacji i zasad zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w środowisku pracy, a także typowych zagrożeń bezpieczeństwa i higieny pracy oraz teoretycznych aspektów ergonomii miejsca pracy,
  • umiejętności analizy i oceny ryzyka zagrożeń w miejscu pracy, opracowania podstawowej dokumentacji służby BHP oraz wykorzystania programów informatycznych stosowanych w służbie BHP.

Cel kształcenia:

wyposażenie słuchaczy w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje do twórczego realizowania zadań służby BHP z zakresu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, oceny ryzyka zawodowego, rozpoznawania i ograniczania szkodliwego wpływu na zdrowie i życie pracowników zagrożeń występujących w środowisku pracy oraz ograniczania negatywnego wpływu procesów produkcyjnych i technologicznych na środowisko naturalne i wielu innych dziedzin potrzebnych w pracy osobie zarządzającej BHP w instytucjach, zakładach i urzędach.

Możliwości zatrudnienia:

Absolwent specjalności po ukończeniu studiów (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy) może zajmować kolejne stanowiska w służbie BHP, tj. starszy inspektor ds. BHP bezpośrednio po studiach; specjalista ds. BHP po rocznym stażu; starszy specjalista ds. BHP po 3 latach stażu; główny specjalista ds. BHP po 5 latach stażu w instytucjach, zakładach oraz urzędach. Po spełnieniu wymagań kwalifikacyjnych dla specjalisty ds. BHP może prowadzić szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Merytoryczny zakres kształcenia specjalistycznego:

• regulacje prawne z zakresu BHP,
  • dyrektywy UE w zakresie bezpieczeństwa pracy,
  • organizacja służby BHP,
  • zarządzanie bhp,
  • dydaktyka w szkoleniu BHP,
  • zagrożenia w środowisku pracy oraz ochrona obiektów i pomieszczeń pracy,
  • ocena ryzyka zawodowego oraz postępowanie w razie wypadków i w sytuacjach zagrożeń,
  • ergonomia w kształtowaniu warunków pracy,
  • pierwsza pomoc w nagłych wypadkach,
  • zarządzanie ryzykiem,
  • systemy informatyczne wspomagające zarządzanie BHP.

Dodatkowe informacje:

absolwenci mogą uzyskać dodatkowo zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy; zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla audytora wewnętrznego systemu zarządzania BHP; świadectwo ukończenia kursu dla inspektorów Ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy oraz świadectwo ukończenia kursu pedagogicznego. Powyższe zaświadczenia student może uzyskać po zrealizowaniu dodatkowych zajęć (zaliczanych do praktyk) za dodatkową opłatą.