Historia (nauczycielska)

Absolwent kierunku historia, specjalność nauczycielska otrzyma rozszerzoną wiedzę, umiejętności i kompetencje do pracy w szkolnictwie, a także (na podstawie odrębnych przepisów) w administracji państwowej i samorządowej, w podmiotach sektora publicznego i organizacjach non-profit. Absolwent posiada ogólną wiedzę z zakresu dydaktyki historii oraz będzie przygotowany do podjęcia pracy w szkolnictwie.

Absolwent posiada wykształcenie wymagane od osób wykonujących pracę nauczyciela w stopniu magistra historii. Absolwent może podjąć pracę w ramach działalności społecznej i kulturalnej (np. biblioteki, muzea, domy kultury, ośrodki promocji regionalnej i centra multimedialne), a także w instytucjach kulturalnych i oświatowych. Absolwent może również podjąć pracę w organizacjach non-profit (organizacjach pożytku publicznego) na zasadach właściwych tym organizacjom i wyrażonych w ustawie z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., nr 28, poz. 146). Absolwent posiada także kompetencje przydatne do pracy na stanowiskach związanych z przetwarzaniem informacji prawnie chronionych po uprzednim otrzymaniu upoważnienia od pracodawcy.

Absolwent posiada kompetencje umożliwiające pozyskiwanie i przetwarzanie informacji w bazach (bankach) danych, jak i pozwalające na realizację zadań samodzielnie i w grupie spraw podmiotów sektora publicznego i administracji publicznej oraz w zakresie działalności w organizacjach non-profit zgodnie z Polską Klasyfikacją Dziesiętną (PKD) z 2007 r., w tym jako nauczyciel. Jest przygotowany, by pozyskać materiały przydatne do samodzielnego przygotowania pracy magisterskiej.