Historia chrześcijaństwa (50+)

"Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość".
Jan Paweł II

Studia przygotowane dla kandydatów 50+ kierowane są przede wszystkim do osób w średnim wieku, a także do emerytów i rencistów.

Podczas studiów zapoznasz się z wiedzą dotyczącą:

• historii chrześcijaństwa ze szczególnym uwzględnieniem historii chrześcijaństwa dotyczącej cywilizacji zachodniej,
  • zakresu historii kultury i sztuki oraz kultury materialnej związanej z chrześcijaństwem,
  • zagrożeń wynikających z procesów społecznych odnoszących się do kręgu kultury chrześcijańskiej, w tym z problemami, jakie wystąpiły w tym zakresie w Europie w XX i XIX w.

W ramach kształcenia Instytut Historii i Politologii współpracuje z następującymi podmiotami:

1. "Głos. Dziennik Pomorza" - redakcja "Głosu Koszalińskiego"/"Głosu Szczecińskiego"/"Głosu Pomorza"
  2. Telewizja Kablowa "Vectra" w Słupsku
  20. Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku
  21. Archiwum Państwowe w Szczecinie
  22. Archiwum Państwowe w Poznaniu

Jeżeli kandydat na studia zdał egzamin dojrzałości (starą maturę), to oceny z egzaminu pisemnego zostaną przeliczone na procenty według poniższej tabeli (w przypadku braku oceny z egzaminu pisemnego brany jest pod uwagę egzamin ustny). Liczba przeliczonych procentów jest równoważna procentom wynikającym z nowej matury poziom rozszerzony.

skala 6-stopniowa

skala 4-stopniowa

ocena

procenty

ocena

procenty

PROF. ROBERT KUŚNIERZ O HISTORII CHRZEŚCIJAŃSTWA RADIU KOSZALIN

W dniu 16 lipca 2017 r. prof. Robert Kuśnierz wziął udział w audycji Polskiego Radia Koszalin „Magazyn katolicki” (http://www.prk24.pl/28381014/magazyn-katolicki), w której opowiedział o nowej specjalności w naszym Instytucie HISTORIA CHRZEŚCIJAŃSTWA. Studia są skierowane głównie do studentów 50+, co nie oznacza, że studenci młodsi nie mogą się na nie zapisać. Studia są bezpłatne i będą się odbywać dwa razy w tygodniu w godzinach najbardziej odpowiadających Uczestnikom studiów. Podczas studiów studenci zapoznają się m.in. z kontekstem historycznym Starego i Nowego Testamentu; dziejami ksiąg biblijnych; historią misji; sektami w dziejach chrześcijaństwa – od czasów starożytnych po współczesne; monastycyzmem chrześcijańskim; strukturą Kościoła katolickiego; funkcjonowaniem Kościołów wschodnich oraz protestanckich; polityką reżimów nazistowskiego i komunistycznego wobec religii; ekumenizmem oraz podstawami teologii.

Więcej na stronie Instytutu Historii i Politologii