Bezpieczeństwo narodowe, ścieżka: Zarządzanie bezpieczeństwem i jakością w portach lotniczych

• Ścieżka kształcenia realizowana tylko na studiach stacjonarnych.

Cel kształcenia:

W ramach kierunku BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE, na wybieranej po 2 semestrze ścieżce kształcenia Zarządzanie bezpieczeństwem i jakością w portach lotniczych studentów przygotowują do pracy w strukturach zarządzania bezpieczeństwem i jakością w portach lotniczych.

Merytoryczny zakres kształcenia specjalistycznego:

• Krajowe i międzynarodowe organizacje lotnicze, prawo lotnicze, zarządzanie ryzykiem, bezpieczeństwo i jakość w organizacjach lotniczych, ochrona lotnisk, służby portu lotniczego, angielska terminologia lotnicza;
  • obsługa naziemna w portach lotniczych, psychologia zagrożeń i czynnik ludzki w lotnictwie;
  • procesy certyfikacji w lotnictwie, infrastruktura krytyczna portów lotniczych, zarządzanie zasobami organizacji lotniczej, symulacje w lotnictwie oraz systemy poszukiwawczo-ratownicze, zarządzanie organizacją lotniczą, w tym portami lotniczymi.

Możliwości zatrudnienia:

Wymagane przez prawo krajowe i międzynarodowe jednostki organizacyjne odpowiedzialne za zarządzanie bezpieczeństwem i jakością w portach lotniczych. Możliwe zatrudnienie m.in. na takich stanowiskach jak: audytor wewnętrzny organizacji lotniczej, zarządzający bezpieczeństwem w organizacji lotniczej, zarządzający ochroną portów lotniczych.

Dodatkowe informacje:

Na rynku lotniczym – krajowym i europejskim, istnieje wysokie zapotrzebowanie na młodych specjalistów z dziedziny jakości, bezpieczeństwa i ochronny lotnisk prezentujących komunikatywny stopień znajomości języka angielskiego. Zapotrzebowanie to wzrasta wraz z dynamicznym rozwojem lotnictwa i transportu lotniczego. Oferowana ścieżka kształcenia jest unikatową w polskim systemie szkolnictwa wyższego, wychodzącą naprzeciw temu zapotrzebowaniu.