Inżynieria Cyberprzestrzeni (inż.), ścieżka: Cyberbezpieczeństwo z kryptologią

• 3,5-letnie studia inżynierskie

Szansa dla absolwentów kierunku Inżynierii CyberprzestrzeniJuż od października w Instytucie Bezpieczeństwa i Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego realizacja programu: „Akademia_CYBER.MIL”

Uniwersytet Pomorski został wybrany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, jako jeden z 14 uczelni w Polsce i jedyny z uczelni z województwa pomorskiego, który został zakwalifikowany do programu Akademia_CYBER.MIL. Cyber Mil to kolejny po Legii Akademickiej projekt w ramach współpracy Uniwersytetem Pomorskim z MON-em. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Program jest skierowany do studentów, przede wszystkim tych, dla których pasją jest cyberbezpieczeństwo i informatyka. Program i współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej to przede wszystkim wykłady dla naszych studentów prowadzone przez specjalistów MON w roku akademickim 2023/2024, dotyczące właśnie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Studenci Inżynierii Cyberprzestrzeni będą uczestniczyli w cyklu wykładów dotyczących cyberbezpieczeństwa.
W listopadzie zostały zaplonowane już w cyklu rocznym: wykłady, prelekcje i warsztaty m.in.: z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni oraz z Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa z Warszawy. Po skończonych wykładach (75% obecności) otrzymają zaświadczenie (certyfikat) pomyślnego ukończenia programu wydany przez Ministerstwo Obrony Narodowej . Dla studentów obywatelstwa polskiego po pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymają propozycję pracy w jednostkach wojskowych na stanowiskach  z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dla wyróżniających studentów możliwość odbycia praktyk w jednostkach wojskowych.

- Cyberbezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa. Myślę, że wszyscy sobie zdajemy sprawę, że wiele procesów dzisiaj odbywa się w cyberprzestrzeni. Myślę, że obok studentów – przyszłych kadr wojsk obrony cyberprzestrzeni równie ważni są specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa w firmach, bankach, przedsiębiorstwach pracujących w cyberprzestrzeni. W październiku uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024 w Instytucie Bezpieczeństwa i Zarządzania pod patronem Ministerstwa Obrony Narodowej. Zapraszamy na piknik wojskowy – koordynatorka uczelniana projektu, Kierownik Zakładu Cyberprzestrzeni z Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania dr Joanna Grubicka.

W ramach kierunku INŻYNIERIA CYBERPRZESTRZENI (studia pierwszego stopnia) są do wyboru 2 ścieżki kształcenia:

• Bezpieczeństwo mediów
  • Cyberbezpieczeństwo z kryptologią

Cel kształcenia:

profesjonalne przygotowanie z zakresu informatyki, nauk matematycznych, inżynierii bezpieczeństwa, w tym obszaru bezpieczeństwa systemów technicznych tworzących Krytyczną Infrastrukturę Państwa. Szczególnym obszarem tych działań i niezbędną umiejętnością jest tworzenie zabezpieczeń i walki z zagrożeniami cybernetycznymi w lokalnych sieciach informatycznych, w tym umiejętności administrowania systemami informatycznymi o zasięgu lokalnym; ochrona i zarządzanie bezpieczeństwem cyberprzestrzeni przedsiębiorstw i instytucji realizujących proces transmitowania i przekazywania treści za pośrednictwem różnych nośników.

Możliwości zatrudnienia:

w administracji w strukturach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa lub przy projektowaniu systemów bezpieczeństwa informacji. Absolwenci będą mogli znaleźć pracę w przedsiębiorstwach, w komórkach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cyberprzestrzeni.

Merytoryczny zakres kształcenia specjalistycznego:

• Analiza ryzyka i zarządzanie systemami teleinformatycznymi,
  • Ochrona informacji niejawnych
  • Ochrona danych osobowych w sieciach teleinformatycznych
  • Etyka w cyberprzestrzeni
  • Kryptoanaliza klasyczna i narzędzia kryptoanalizy
  • Języki i techniki programowania
  • Podstawowe techniki kryptologiczne i kryptografia
  • Bezpieczeństwo w sieciach komputerowych i chmurze
  • Monitoring zagrożeń cyberprzestrzeni
  • Narzędzia do walki z atakami cybernetycznymi
  • Badania naukowe i komunikacja społeczna w Internecie
  • Ataki na systemy informatyczne
  • Prewencja ataków cybernetycznych
  • Taktyka walki z atakami cybernetycznymi
  • Uzyskiwanie dowodów cyberprzestępstw w Internecie i podstawy informatyki śledczej.

Wybór ścieżki kształcenia następuje po I roku studiów.