Historia, ścieżka: Public history: historia w przestrzeni medialnej

• Studia realizowane tylko na studiach stacjonarnych (po 2 semestrze istnieje możliwość utworzenia grupy częściowo zdalnej).
  • Studia prowadzone są w j.polskim.

W ramach kierunku HISTORIA są do wyboru 4 ścieżki kształcenia:

• Nauczycielska
  • Archiwistyka i historia Pomorza
  • Public history: Historia w przestrzeni medialnej
  • Historia w animacji kultury i w turystyce

Czego nauczysz się na studiach?

Podczas studiów na kierunku HISTORIA nabędziesz kompleksową wiedzę historyczną. Po wyborze ścieżki kształcenia public history zdobędziesz dodatkowo wiedzę i umiejętności związane z możliwościami prezentacji wiedzy historycznej oraz nauk pomocniczych historii w mediach, cyfrowych i stacjonarnych środkach ekspozycji wystawienniczych, montażu form audiowizualnych itp. Będziesz mógł trafnie określić potrzeby odbiorców treści historycznych (indywidualnych i grupowych), w tym także osób niepełnosprawnych.
Ponadto nauczysz się pozyskiwać, przechowywać, upowszechniać dziedzictwo przeszłości bez względu na rodzaj, nośnik i formę źródła historycznego.

Wybór ścieżki public history pozwoli Ci znaleźć zatrudnienie m.in.:

• w instytucjach zaangażowanych w zachowywanie, kształtowanie i upowszechnianie pamięci o przeszłości, a związanych z działalnością w obszarze: polityki historycznej (partie polityczne, samorządy, stowarzyszenia, instytucje państwowe),
• w pozaszkolnej edukacji historycznej,
• w instytucjach, które łączą historię ze sztuką (muzea, skanseny, zespoły twórców, np. eksperci dla filmów, gier czy imprez o tematyce historycznej),
• w instytucjach, które łączą historię i media (wydawnictwa, prasa, portale internetowe, kanały tematyczne),
• w archiwach państwowych, zakładowych, bibliotekach i repozytoriach cyfrowych,
• w instytucjach europejskich zajmujących się współpracą międzynarodową.